همکاری مجدد مهران مدیری و پیمان قاسم خانی در شبکه سه

به تازگی خبر جالبی حاکی از همکاری مجدد مهران مدیری و پیمان قاسم خانی به گوش میرسد که این قضیه اگر مهم تر از خبر بازگشت مدیری به تلویزیون نباشد کم ارزش تر از آن هم نیست.

بعد از جدایی طولانی مدت این زوج موفق کمدی بر سر اختلافات متعدد ، خیلی ها امیدوار به همکاری مجدد آن ها بودند اما این پروسه هفت سال به طول انجامید و حالا قرار است مدیری و قاسم خانی در پروژه ای جدید برای شبکه سه بار دیگر کنار هم قرار بگیرند.

 

پیمان، سرپرست نویسندگان
پیمان قاسم خانی به عنوان سرپرست نویسندگان در این سریال همکاری خواهد داشت و مهراب قاسم خانی، خشایار الوند، امیر مهدی ژوله و حمید برزگر گروه نویسندگان را تشکیل می دهند . ضمن این که مدیری در اندیشه استفاده از چند ستاره مطرح سینما به عنوان یکی از فاکتورها و برگ برنده هایش در این مجموعه است.

جابه جایی رکورد با سریالی ۱۵۰ قسمتی
مدیری این روزها مشغول ساخت «شوخی کردم!» برای شبکه نمایش خانگی است که قسمت هفتم آن وارد بازار خواهد شد. او برای این که به سریال شبکه سه برسد تصمیم دارد به جای ۱۸ قسمت «شوخی کردم!» را در ۱۲قسمت تمام کند. مدیری از «ساعت خوش» تا «مرد دو هزار چهره» هر گاه اثری ولو ضعیف روی آنتن داشته موفق به جابه جایی رکورد تماشاگران شده. او این بار تنها در فکر تداوم رکوردشکنی است و با قبول ریسکی تحسین برانگیز برای ساخت سریالی ۱۵۰ قسمتی دورخیز کرده.

پخش سریال در بهار
این سریال کمدی قرار است پیش از جام جهانی به صورت یک شب در میان روی آنتن برود و با حساب مناسبت های مذهبی تا آخر سال آنتن در اختیار مدیری و تیمش خواهد بود. مدیری روزگاری حاضر نبود تلویزیون را حتی بر سینما ترجیح دهد و اگر سری به آن می زد دوباره به خانه اصلی اش باز می گشت. او خوب می داند جسنش با مخاطب میلیونی تلویزیون جورتر است. بعد از « مرد دو هزار چهره» اما اتفاق دیگری رخ داد و تهیه کنندگان «قهوه تلخ» ترجیح دادند به جای ادامه همکاری با تلویزیون سریال شان را از طریق شبکه نمایش خانگی به دست علاقه مندان برسانند. بعد از آن هم مدیری به فهرست ممنوع التصویرها وارد شد و در نهایت روی آنتن زنده برنامه تحویل سال ۹۳ شبکه سه خبر از ساخت سریالی برای این شبکه در آینده ای نزدیک و به قول خودش«ایام بهار» داد. او در این گفت و گو حتی اذعان کرد: زندگی ام و تمام کار مهم ام را در تلویزیون انجام داده ام و هیچ وقت نمی توانم برنگردم. شبکه نمایش خانگی نیز قابل مقایسه با تلویزیون نیست و من مخاطب ۷۰میلیونی را با مخاطب نهایتا دو- سه میلیونی عوض کردم که این امر در این سال ها آزارم داد. به علاوه مردم به شدت به حال خوب وشاد بودن نیاز دارند و حالا دیگر وقتش است که برگردم.

استقبال چشمگیر مخاطبان اینترنتی از بازگشت مدیری
خبر بازگشت مدیری جسته و گریخته در اواخر سال در رسانه ها منتشر می شد تا این که او در فیس بوکش نوشت: «سال ۹۳ به تلویزیون باز می گردم.» این پست تاکنون نزدیک۵۰ هزار لایک و ۵۰۰ کامنت داشته. همچنین ویدئوی حضور او در برنامه احسان علیخانی حدود ۱۷هزار لایک خورده و ۲۵۰نفر زیر آن کامنت گذاشته اند. مطمئنا پس از تایید و انتشار خبر همکاری مجدد مدیری و فرهادی میزان استقبال از آن پتانسیل رکوردشکنی این رقم را خواهد داشت.

محصولات مشترک مدیری و قاسم خانی
اولین همکاری مشترک مهران مدیری و پیمان قاسم خانی سریال «پاورچین» بود. سال ها پیش از این قرار بود آن ها در «ببخشید شما» همکاری داشته باشند که قاسم خانی به خاطر جنس کمدی این مجموعه نتوانست با مدیری همراه شود. آخرین کار مشترک آن ها «مرد هزار چهره» بود که همچنان اثری شاخص در کارنامه مدیری است. اختلاف حرفه ای مانع از همکاری شان شد و مدیری آخرین ساخته تلویزیونی اش یعنی «مرد دو هزار چهره» را بدون حضور قاسم خانی جلوی دوربین برد. «باغ مظفر» و «شب های برره» دیگر کار مشترک مدیری و قاسم خانی به شمار می رود.

بعد از جدایی کدام یک موفق تر بودند؟
هم منتقدان و هم مخاطبان در برابر این پرسش که مدیری یا قاسم خانی از این جدایی بیشتر متضرر شدند ترجیح داده اند بیشتر اظهار تاسف کنند. با این حال کفه سنگین ترازو به ضرر مدیری است و در نوشته های منتقدان و نظرات مخاطبان می توان فحوای این کلام که «مدیری ضرر کرد» را یافت. مسیر حرفه ای این دو را هم اگر مقایسه کنیم متوجه این نکته خواهیم شد. مدیری بعد از جدایی،«مرد دو هزار چهره» را ساخت که هرگز به پای موفقیت «مرد دو هزار چهره»نرسید. بعد از آن سراغ « قهوه تلخ» رفت. این سریال هم از آثار شاخص مدیری است که البته در اوج محبوبیت و فروش چشمگیرش باز هم خیلی ها آرزو می کردند کاش قاسم خانی کنار او قرار داشت. «ویلای من» برای مدیری شکستی تمام عیار بود و «شوخی کردم!»چندان نتوانسته جای خود را باز کند. این کارگردان در این فرصت در سریال شکست خورده «قلب یخی»، فیلم «پل چوبی» و «انیمیشن تهران ۱۵۰۰» بازی کرد.
پیمان قاسم خانی در این هفت سال سریال «مسافران» و فیلم «ورود آقایان ممنوع» را با رامبد جوان کار کرده، سریال های «ساختمان پزشکان» و «پژمان» را برای سروش صحت نوشته و در «سن پطرزبورگ» بهروز افخمی و «طبقه حساس» کمال تبریزی به عنوان نویسنده و بازیگر حضور داشته است. با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که کارنامه قاسم خانی پربارتر بوده.

اظهارنظر درباره جدایی مدیری و قاسم خانی
در طول جدایی زوج کمدی تلویزیون اظهارنظرهای زیادی رسانه ای شد. شقایق دهقان درباره اختلاف همسرش (مهراب) و برادر همسرش (پیمان) با مدیری این گونه گفته بود:«اگر پیمان قاسم خانی با کارگردانی به مشکل بربخورد مهراب هم با آن کارگردان کار نخواهد کرد و بالطبع من هم کار نمی کنم. در مورد این اختلافی هم که می گویید (قطع همکاری مهران مدیری با پیمان و محراب قاسم خانی) هم باید بگویم که شما در خیلی از بزرگترین گروه های هنری دنیا هم می بینید که پس از مدتی به این نتیجه می رسند که دیگر نمی توانند با هم کار کنند. به نظرم آدم هایی که نبوغ زیادی دارند بیشتر این اتفاق برایشان رخ می دهد. شما «ساعت خوش» را هم نگاه کنید می بینید خیلی از آدم های آن مجموعه استثنایی دیگر با هم کار نکردند.» بهاره رهنما همسر پیمان قاسم خانی نیز در گفت و گو با هفت صبح در پاسخ به این سوال که آیا قصد ندارید بعد از این همه وقت قاسم خانی را با مدیری آشتی دهد گفته بود: «آشتی که هستند اما می دانم که هم مدیری خیلی دوست داشتنی است هم پیمان آدم با گذشتی است و قطعا هر دو نفر اگر احساس کنند بهتر است با هم کار کنند حتما این کار را می کنند. به نظرم یک رابطه هایی وقتی دور می شوند دیگر خیلی نزدیک کردنش سخت است.»

مشکلی بین من و مدیری وجود ندارد
پیمان قاسم خانی هم سال ۹۰ در گفت و گو با همشهری جوان نکاتی درباره اختلاف و جدایی اش با مدیری مطرح کرده بود:«به هر حال هر همکاری یک پایانی دارد. این هم یک همکاری بود که دوره اش به سر رسید، همین.» او نیاز به فضای تازه را علت اصلی جدایی اش عنوان کرده و گفته بود:«من مدت ها بود که داشتم زمزمه این جدایی را سر می دادم چون احتیاج داشتم کارهای جدید با فضاهای متفاوت و نو را تجربه کنم. دلم می خواست که فیلم سینمایی کار کنم. از زمان «باغ مظفر» هم به دوستان اصرار کردم که یک کار سینمایی بسازیم اما تمایل به ساخت فیلم سینمایی در برادران آقاگلیان و مهران مدیری نبود و بیشتر تلویزیون را ترجیح می دادند. من هم دوست داشتم در سینما کار کنم. از طرفی سریال ، انرژی زیادی از من گرفته بود و واقعا خسته شده بود. دوست داشتم مدتی در سینما فعالیت کنم.»
قاسم خانی همان موقع از انجام صحبت های اولیه برای کار مشترک با مدیری خبر داده بود که ظاهرا الان این فرصت فراهم شده :«مشکلی بین من و مهران مدیری وجود ندارد. البته مشکلاتی در گذشته وجود داشته که آن هم به اختلاف سلیقه در کار برمی گشت که امروز دیگر برطرف شده است. به هر حال اختلاف سلیقه همیشه بین ما وجود داشته اما واقعا موضوع حادی هیچ وقت بین ما به وجود نیامده است (از طرفی من با مهران به جاهای خوبی رسیدیم. خیلی از رکوردهای تلویزیون را جابه جا کرده بودیم و می ترسیدم شروع به تکرار خودمان کنیم. با وجود این که با مهران ، دوران خیلی خوب و موفقی داشتم که ممکن است باز هم تکرار شود اما دوست داشتم فضای جدیدی را تجربه کنم و با کارگردان های متفاوت کار کنم. فکر می کنم در نهایت این جدایی به نفع هر دوی ما تمام شد».

در انتظار انفجار
عدم همکاری برادران قاسم خانی و مهران مدیری به هر دلیل که باشد نتیجه اش ضرر طرفین و مخاطبانی است که همواره عطش تماشای اثر باکیفیت دارند و حتی حاضرند بهای آن را هم بپردازند. الان هم مدیری پرانرژی است و قول داده اثری ویژه تولید کند و هم قاسم خانی و تیم نویسنده اش . اگر اما و اگرها اجازه این همکاری را بدهند می توان به زودی شاهد یک سریال کمدی درست و حسابی بود. (احمد رنجبر/ هفت صبح)